יהלומים הם סימן לעושר, הם סימן לשפע הם האבנים הכי יקרות בעולם. הם בעצם מינרל שנחצב בעומק של כ-250 קילומטרים ובטמפרטורה טבעית של כ-1,200 מעליות צלזיוס, תנאים המתקיימים רק במעטפת כדור הארץ, אבל מסתבר שגם לעומקה של האדמה שם הם נוצרים ממאגמות עשירות בחומר שנקרא קרבונט. רק כ-20% מהיהלומים הגולמיים משמשים לשיבוץ של תכשיטי יהלומים כאשר חלקם עובר לשימוש תעשייתי כמו למשל למסור יהלום לחיתוך בטון. יהלום הוא החומר היחידי המסוגל לבטון.

מחירם של יהלומים תלוי במספר גורמים כמו גודל, צבע, עומק צבע, דרגת ניקיון וכו' ואלה הם פרמטרים שמשמשים יהלומנים בכל העולם לקביעת עלויות של יהלומים.

זהירות יהלומים מלאכותיים !

מכיוון שיהלומים הם האבנים היקרות ביותר בעולם באו להם חיקויים וזיופים רבים שמדמים יהלומים, ורק אנשי מקצוע מסוגלים להבחין בדקויות ובהבדלים בין יהלום אמיתי ליהלום מלאכותי למשל. יהלומים מלאכותיים למשל מיוצרים במעבדות מיוחדות בטכנולוגיות מתקדמות כמו למשל בלחצים המתאימים ליציבות של היהלום ובסביבה עתירת מימן.

מחירם של יהלומים סינטטיים כפי שהם מכונים, נמוך לפחות פי מאה ואף יותר ממחירם של יהלומים אמיתיים המשובצים בתכשיטים.משום כך כאשר אתם באים לרכוש תכשיטי יהלומים בקשו לראות את האישור שמצביע על כך שהם אמיתיים ולכל יהלום טבעות אירוסין בעיצובים יפיםמצורפת תעודת גמולוג המצהיר על אמיתותו של היהלום והשווי שלו. יש גם שיטות של יהלומנים מנוסים לבדיקת אמיתות יהלום כמו למשל לרשום משהו על נייר ואם אתה רואה אותו דרך היהלום סימן שהיהלום מזויף, כי דרך יהלום אמיתי אי אפשר לראות כלום.

בנוסף יש כמובן סממנים נוספים שגמולוגים ויהלומנים מכירים שקשורים בצבע של היהלום, בנצנוץ, בברק, בעומק הצבע וכו'. אבל גם כשמדובר ביהלומים של תכשיטי יהלומים, יש היום אפשרויות לרכוש תכשיטי יהלומים במחירים מאוד טובים ובעשרות אחוזים פחות ממחירם בשוק וזה בגלל יוזמה של יהלומנים לפתוח חנויות של תכשיטי יהלומים כאשר היהלומים מגיעים מהם ובכך נחסכים מהצרכן הסופי פערי התיווך על היהלומים.

מה קובע אם היהלום איכותי ?

מחירו של היהלום מתייחס לפרמטר החשוב ביותר ביהלום והוא הניקיון. יש מקרים של פגמים ותכלילים בתוך היהלום ועל פניו וגם הם פרמטרים לקביעת השווי שלו. ויש סולם היררכי שלם ומפורט של גודל, שקיפות, פגמים ותכלילים בו משתמשת המעבדה האמריקאית הגדולה בעולם GIA ועל פיה עובדים גם היהלומנים הישראלים.