היהלומים נחלקים ל-3 סוגים והסיווג הזה הוא בעיקר בגלל הצבע שלהם. הקטגוריה הראשונה היא יהלומים לבנים האהובים ומבוקשים מאוד במדינות מערביות כמו ישראל, אירופה וארה"ב. הקטגורייה השניה היא יהלומים בדרגת צבע שבין I ל-J שיש להם גוון צהבהב ועד לגוון בהיר אבל לא ממש לבן האהובים בסין ובעוד מדינות במזרח. ויש יהלומים ורודים ויהלומים שחורים.

קטגוריית היהלומים הצבעוניים שיש בהם כ-27 גוונים נקראים בשם: FANCY COLOR והדירוג שלהם  מתחיל מהאות D שזה הכי לבן וככל שעולים באותיות יש ליהלום גוון צהוב יותר. ההבדלים בצבעים בין היהלומים לעיתים כל כך זעירים ורק יכולת החזרת האור שלהם קובעת את הגוון המדויק שלהם.

יהלומים ורודים ואדומים

סוגי יהלומים ורודים אינם נכללים בקטגוריית ה- FANCY COLOR זאת משום  שיהלומים צבעוניים מקבלים את הצבע המיוחד שלהם במהלך תהליך התגבשותם אבל יהלומים ורודים או אדומים מקבלים את הגוון שלהם משינוי צבע באופן סינתטי כמו עקב שינוי מבנה הגביש בעת ליטוד או דומה.. מכרה ארגייל במערב אוסטרליה מספק כ-90% מסוגי היהלומים האדומים והורודים בעולם, כאשר ממוצע המשקל של יהלום ורוד מהמכרה הזה הוא 1 קארט. ליהלום הורוד הכי גדול שנכרה אי פעם קוראים- הדריה אי-נור שנכרה בהודו ומשקלו הוא 32.34 קארט.

יהלומים ורודים גורפים סכומים גדולים מאוד במכירות פומביות ונחשבים כיהלומים נדירים ביחס ליהלומים לבנים או צבעוניים אחרים. איש בשם לורנס גראף שהוא תכשיטן במקצועו שילם 45.6 מיליון דולר תמורת יהלום בצבע ורוד במשקל 24.72 קארט שקיבל גם את שמו של התכשיטן ונקרא היום "הגראף הוורוד". מלבד יהלומים צבעוניים ואדומים או ורודים יש גם יהלומים שחורים, שיש להם בשנים האחרונות ביקוש עולה וגובר.

יהלומים שחורים

בין סוגי היהלומים המבוקשים נמצאים גם היהלומים השחורים שאהובים מאוד בעיקר על קהיליית הגברים אבל משובצים גם בתכשיטי נשים. היהלום השחור ששמו גם CARBONADO מורכב מפחמן טהור ומכיל כמויות גבוהות ממנו ומשום כך הוא שחור. היהלום השחור הכי מפורסם הוא "אורלוב השחור" שגודלו 67.50 קארט. היהלומים השחורים הם יותר מחוררים מהיהלומים הלבנים ויש הגורסים כי התהוותם היא בשל פגיעה של מטאוריטים בכדור הארץ, אם כי גם בזה הדעות חלועגילי יהלום במחירים טובים