יש כמה פרמטרים מאוד חשובים שקובעים את מחירו של היהלום ואחד מה- ואולי החשוב שבהם הוא ניקיון יהלומים. לא מדובר על ניקיון מלאכותי (אם כי גם יהלומים עוברים ניקיון) מדובר על ניקיון טבעי של תהליך התגבשות היהלום, וככל שלא יהיו בו פגמים או תכלילים כך ערכו יהיה גבוה יותר.

ניתן לנקות יהלומים אחרי ליטוש ע"י מכשיר קיטור בשם סטימר, אבל הוא לא מנקה אותם מבפנים אלא מנקה אותם משאריות שדבקו ביהלום לאחר ליטוש. אין בעצם איך לנקות יהלומים מבפנים, אלא אם כן מבקעים אותם במקומות מסוימים ומרחיקים את התכלילים שיש בהם עד שמגיעים ליהלום נוצץ ומבריק, שמחזיר אור כמו שיהלום צריך להתנהג אבל אז מאבדים גם הרבה חומר גלם בדרך.

דרגות ניקיון יהלומים

דרגות ניקיון יהלומים מתחילים מ- I2 -I3 (איי 2 ואיי שלוש באנגלית) המבטאים קיומם של תכלילים (פגמים)  מאוד בולטים ומשמעותיים ביהלומים. יש גם I1 שמציין פגמים שניתן לראות גם בעין בלתי מזויינת וגם תחת הגדלה. דרגות SI1- SI2 SI3, זוהי הגדרה לפגמים שלא ניתן לראות בעין בלתי מזויינת אבל בהחלט ניתן להבחין בהם תחת הגדלה של פי 10.

דרגות הניקיון הגבוהות ביותר הן: VS2\VS2 המציינות פגמים קטנים מאוד ו- VVS1 או 2 מציינים תכלילים ממש קטנטנים היהלום טבעות נישואין מחירים בישראלהכי נקי מבחינת הפרמטרים של GIA המעבדה הגמולוגית האמריקאית על פי הסטנדרטים שלה, נקבעים ערכם של היהלומים בעולם היא כאשר יהלום מוגדר כך: FLAWLESS INTERNALLY FLAWLESS שפירושה: ללא תכלילים כלל לא עליו ולא בתוכו.

ניקיון יהלומים כאמור מלבד משקל וצבע הוא אחד הפרמטרים המעריכים את המינרל הזה שמתגבש בעומק של כ-250 קילומטר בתוך האדמה במשך אלפי שנים ואוסף או לא אוסף תכלילים בדרך. לא כל תכליל או פגם ניתן להסיר וזה קשור לצורת הבקיעה והחלוקה של היהלומים.

היהלום צריך להחזיר אור !

יהלום מאוד נקי ללא תכלילים כלל אמור להחזיר אור, ככה בוחנים אם יהלום הוא אמיתי. וגם לזה יש ציונים: POOR זו הדרגה הכי נמוכה כאשר היהלום לא מצליח להחזיר את רוב האור שנמצא לפניו. GOOD, זה ציון ליהלום שמצליח להחזיר חלק מהאור, VERY GOOD זה יהלום שרוב האור חוזר מלפניו והכי טוב והכי מחזיר אור, זה שהייתם רוצים בתכשיט שלכם הוא: EXCELLENT, מצוין כי כמעט כל האור חוזר וזה היהלום שתבחרו לטבעת האירוסין שלכם… למשל !