מכון היהלומים הישראלי הוא גוף שתפקידו לעזור לציבור היהלומנים במשימות כבדות משקל. בנוסף מבקש המכון לחזק את מרכז היהלומים הישראלי ואת הבורסה ליהלומים ברמת גן שנחשבת היום לבורסת היהלומים הגדולה בעולם. מכון היהלומים פועל ע"י מועצת מנהלים ששותפים בה: ממשלת ישראל. התאחדות תעשייני היהלומנים, הסתדרות העובדים החדשה.

מכון היהלומים עוסק מחקר ופיתוח טכנולוגי, קידום היצור והשיווק של ענף היהלומים, יחסי ציבור, נותן ייעוץ בנושאי אבטחה והוא מהווה מרכז מידע והוצאה לאור לענף היהלומים. במכון קיימות ועדות היגוי אשר קובעות את מדיניות המכון ובכל ועדה כזו יש נציגים של כל הגופים השותפים בעשייה של המכון.

פעילות בינלאומית

התאחדות תעשייני היהלומים שהיא חלק ממכון היהלומים הישראלי עוסקת בין השאר בהידוק ויצירת קשרים עם ספקים של חומרי גלם, ומייצגת את תעשיית היהלומים הישראלית במפגשים עם ארגון המכירות המרכזי של חומרי הגלם (DTC) וכן בפורומים של תהליך קימברלי. (מניעת סחר ביהלומי קונפליקט). במסגרת קידום ענף היהלומים הישראלי בעולם, מפיץ מכון היהלומים הישראלי מידע כתוב אודות תעשיית היהלומים הישראלית וכן מייצג את התעשייה בתערוכות תכשיטים בכל העולם. מכון היהלומים הישראלי אחראי גם על פיתוח שווקים חדשים באמצעות יחסי ציבור ובנוסף הוא מאתר קניינים פוטנציאליים ומקנה להם מידע על דרכי העשייהמכון היהלומים הישראלי בעולם היהלומים הישראלי.

מכון היהלומים הישראלי מסייע ליצרני יהלומים ישראלים באיתור מקורות לחומרי גלם (המגיעים היום להיקף עלות של מיליארדי דולרים בכל שנה). מכון היהלומים רואה בפתיחת ערוצי חומרי גלם חדשים, משימה עליונה וחשובה. יש למכון היהלומים הישראלי ועדה שנקראת "ועדת גלם" שתפקידה הוא לארגן ימי עיון וכנסים בינלאומיים, הסוקרים מרכזי גלם בעולם ויוצרים קשרים עם ספקי גלם (יהלומים גולמיים) לבין יהלומנים ישראלים.

מוזיאון – מיסודו של מכון היהלומים הישראלי

מוזיאון היהלומים הישראלי מיסודו של מכון היהלומים הישראלי  ע"ש הארי אופנהיימר, שוכן בלב ליבו של מתחם היהלומים ברמת גן. במוזיאון מתקיימת פעילות הממחישה למבקרים את עולם היהלומים באמצעי תצוגה מודרניים וחזותיים המעניקים חוויה עצומה לכל מי שמבקר במוזיאון. זוהי עוד יוזמה של מכון היהלומים הישראלי במטרה למצב את ענף היהלומים וכל העוסקים בו.