מסתבר שגם בנושא של מחירון יהלומים ישראל נשענת על אמריקה, למרות שהבורסה ליהלומים ברמת גן היא הבורסה הכי גדולה בעולם, את החוקים והתקנות לקביעת מחירון יהלומים קובע בכל הענף, קובע ארגון הגמולוגים (מומחים לאבנים) של אמריקה שנקרא GIA ואשר בורסת היהלומים ברמת גן חברה בפדרציית היהלומים העולמית שגם GIA חברה בה.

ארגון הגמולוגים הנ"ל שנקרא לו בקיצור GIA קבע ראשית מספר פרמטרים עקרוניים לבדיקת ובחינת יהלומים. מדובר על קריטריונים מחמירים כמו: משקל, ניקיון, צבע וחיתוך היהלום שהם הם עושים את ההבדל בין אלף למיליון אם תרצו. כאשר נכנסים לעולם הגמולוגיה של היהלומים כדי להבין איך נקבע מחירון יהלומים עולמי, נכנסים לתוך עולם מרתק של היגיון צרוף שכל כולו אהבת אבנים ובעיקר אהבת המינרל היקר ביותר בעולם- היהלום!

איך נקבע מחירון יהלומים ?מחירון יהלומים בבורסה ברמת גן

מעבר לפרמטרים  גלויים של יהלום כמו משקל יהלום, צבע, גוון, עומק צבע ועוד שקובעים מחירון יהלומים, לגמולוגים הנחשבים למומחים בתחום יש גם כל מיני שיטות מעניינות ומקוריות לבחון איכות של יהלומים, ובעיקר למשל את הקריטריון החשוב של החזרת אור. יהלום מסתבר מחזיר אור וככל שהוא יחזיר יותר אור ויבריק וינצנץ, כך הוא ידורג במקום גבוה.

בנושא החזרת האור למשל יש כמה דרגות: מצויין זה ציון שכאשר מעמידים יהלום לפני העיניים, כל האור חוזר לפני היהלום, ממש קסם. כאשר רוב האור (אבל לא כולו) חוזר לפני היהלום הוא יקבל ציון טוב מאוד. כאשר רק חלק מהאור יחזור לפני היהלום הוא יקבל ציון טוב והציון הכי נמוך בנושא של החזרת האור של היהלום הוא כאשר רובו של האור אינו מוחזר לפני היהלום.

שיטות פרימיטיביות וטבעות אירוסין !

השיטות, אם אפשר לקרוא להן "הפרימיטיביות" הללו לאומדן איכות של יהלום, הן דווקא השיטות הטובות והטבעיות ביותר, משום שקשה מאוד למדוד איכות של יהלום רק עפ"י הנראות שלו, אלא שהוא צריך גם לתפקד מבחינת האור, הברק והנצנוץ שלו בכל מיני טסטים שעושים לו.

לטבעות אירוסין למשל יש רבים שרוכשים יהלומים שעל פי מחירון יהלומים הדירוג שלהם הוא טוב מאוד, אבל לא דווקא מצוין משום שגם יהלום בדירוג טוב מאוד ינצנץ ויבריק למרחק ויחזיר את האור, וזו תהיה טבעת אירוסין מדהימה, ולא בהוצאה גדולה מדי שקובע מחירון יהלומים לגבי יהלום בדירוג מצוין.