יהלומים דמים (מהמילה דם) הם יהלומים שלטענת הקהילייה הבינלאומית הם נכרים במכרות במקומות כמו סיירה לאון, ליבריה ועוד באופן בלתי חוקי או כדי לממן פעילות של כוחות חמושים ומורדים במדינות שונות באפריקה.

כל הפעילות סביב המכרה היא אלימה ותוקפנית כלפי האוכלוסייה המתגוררת בסמוך למכרה, תוך ניצולה לשם עבודות כרייה והפגנת שליטה, אלימות ומקרי רצח, עד שהקהילייה הבינלאומית החליטה להקים פורום כדי למנוע את התופעה אם כי עד היום לא נמצא פתרון מניח את הדעת. בשנת 2003 החל תהליך קימברלי המורכב מנציגים של ממשלות, ארגונים לא ממשלתיים וגופים שונים מענף היהלומים שהתפקיד שלו הוא להסדיר מערכת אמינה שתבחן את הסחר ביהלומים המגיעים מאפריקה ולהימנע מלקיים סחר עם מכרות של יהלומי דמים.

אסור לסחור עם יהלומי דמים

יהלומי דמים אסורים למסחר משום שבעצם זה שאתה סוחר עם המכרות הללו שהם בעיקר באזורי מלחמה באפריקה, אתה בעצם "תומך" בכוחות גרילה שהם מפעילי המכרות הללו. הם מאלצים את התושבים המקומיים לעבוד בתנאים לא אנושיים, תוך איומים על חייהם ומעשי רצח ואלימות כלפי האוכלוסייה כולה. היהלומים מהמכרות הללו מממנים עבור המורדים את הפעילות שלהם שהיא כולה שטופה בדם, ומכאן שמם של היהלומים.

בשנת 2010, בעת שישראל הייתה היו"ר הזמני של פורום תהליך קימברלי, היו יהלומנים שסחרו עם מדינות כמו למשל זימבבוואה והושעו מחברותם בבורסה הישראלית ליהלומים משום שסחרו ביהלומי דמים. הם ניסו להבריח יהלומים גולמיים מזימבבוואה ולא היה לכם כל תיעוד גמולוגי לעסקה או אישור של הליך קימברלי כי לא מדובר ביהלומי דמים.טבעות אירוסין יוקרתיות בישראל

זימבבוואה שבעבר נחשבה כמדינה מפותחת בגידולי מזון הפכה למדינה מושחתת וענייה ששיעור האינפלציה בה מהגבוהים בעולם. נכרו בה עשרות מכרות של מיליוני קארטים שמשמשים את מימון המאבקים הצבאיים במדינה במקום לתמוך במיליוני העניים הרעבים והחולים.

היהלומים המפורסמים מאפריקה

באפריקה, עם מדינות רבות בה אסור לסחור בגלל יהלומי דמים נכרו בעבר לפני יהלומי דמים ומאבקי המורדים, היהלומים הכי נדירים והכי גדולים בעולם כמו יהלום הקולינן שמשקלו 3106 קארט (621 גרם) ממכרה פרמייר בדרום אפריקה שלוטש לשני יהלומים גדולים שאחד מהם מתנוסס בהדר בראש שרביט המלוכה הבריטי.