יהלומים צבעוניים נקראים גם FANCY COLOR  והם לחלוטין קובעים את מחיריהם של היהלומים כיוון שהיהלום הכי יקר והכי קלסי הוא היהלום הלבן, אם כי יהלומים שחורים וגם ורודים ואדומים הופכים להיות יותר ויותר נדירים.

קשה מאוד לקבוע את הגוון של יהלומים צבעוניים. כך למשל מומחה אחד יראה ביהלום שחור צבע ירוק ואחר יראה כחול עמוק. צריך תאורה מתאימה כדי לזהות את הגוון וגם אבני בוחן, שהם יהלומים ב-27 גוונים של יהלומים כדי להשוות את הצבע ולהחליט מהו בדיוק. לפעמים מדובר ממש בדקויות בלתי נראות לעין וצריך מומחיות מיוחדת כדי לזהות ולהגדיר במדויק את הצבע.

מה הצבע של היהלום ?

מכון היהלומים האמריקאי GIA שהוא נחשב לקובע ומחליט בכל הקשור לאמיתותם וערכם של היהלומים ומצרף להם גם תעודה גמולוגית מוכרת הגדיר 27 גוונים של יהלום כאשר במקרה שיש ליהלום שני גוונים, הדומיננטי ביניהם הוא זה שיקבע את הצבע.

דירוג של יהלומים צבעוניים מוגדר מהאות D ועד ל-Z , D מייצג יהלום לבן שאין בו צבע כלל והאות Z מסמלת יהלומים צהובים שלא נחשבים לצבעוניים אלא לפחות לבנים מה-D. עומקו של הצבע הוא זה שגם קובע את ערך יהלומים צבעוניים וכמובן גם הניקיון של צמיד טניס של יהלומיםהיהלום. הגמולוג המומחה הוא זה אשר יקבע את הגוון של היהלום ואת העומק שלו (לעומק יש חשיבות רבה בהחזרת האור) והוא יקבל ציון בהתאם.

לכל עומק של צבע יש הגדרה שנעה בין: FANCY LIGHT שהוא הדירוג הראשון והכי פחות איכותי ועד למתן ציון של FANCY VIVID שהוא הציון הגבוה ביותר לצבע. פרטר נוסף שנלקח בחשבון בקביעת ערכם של יהלומים צבעוניים, הוא מהי מידת פיזור הצבע והאחידות שלו ביהלום.

ליטוש ידני  של יהלומים צבעוניים

היום הוכנסו לתחום ליטוש היהלומים תוכנות מחשב שמציעות את דגם וסוג הליטוש ויש גם מכונות ליטוש אוטומטיות של יהלומים לבנים. אבל בכל מה שקשור לליטוש יהלומים צבעוניים מדובר על עבודת אומנות שבה דווקא יש העדפה לליטוש ידני שמתייחס לצבע כחלק מהעיצוב עצמו ודורש מומחיות ויצירתיות גבוהים במיוחד.