יהלומים עתיקים נקראים גם דיאמנט ושמם האנגלי הוא Rose cut diamonds על שום החיתוך שלהם שמזכיר עלי ורד. היהלומים העתיקים הגיעו לאירופה בימי הביניים ורק במאה ה-15 החלו להופיע בתכשיטים. הם שונים לחלוטין מהיהלומים המודרניים ובעיקר בכך, שבעבר לא נהגו ללטש אותם כמו היום ולכן צבעם היה אפרפר. לא היה קיים אז מושג של צבע לבן ליהלומים וכל הדיאמנטים היו אפורים. הליטוש הוא מלאכה מאוחרת יותר. צורת החיתוך של הדיאמנט- יהלומים עתיקים הוא כאמור בצורה של עלי ורד כאשר אין ליהלום חלק תחתון ולמעלה יש פאסטות (פאות) בעלות 3 או 4 צלעות ומספרתם משתנה מדיאמנט לדיאמנט ועד ל-24 פאות כאלה.

יהלומים עתיקים הם אפרפרים…

הליטוש כפי שאנחנו מכירים אותו היום הוא ליטוש בריאלנט שמטרתו היא לנקות כליל את היהלום ולאפשר לו להיות כמה שיותר זוהר ולבן. במשך הזמן לובן וזוהר הפכו לאחד הפרמטרים החשובים ביותר שקובעים את מחירו וערכו של היהלום וכך זה עד היום.טבעות נישואין מחירים בישראל

יהלומים עתיקים הם לכאורה ניגוד מוחלט לכל קריטריון נחשב של יהלום. גם הליטוש שלהם וגם הצבע שלהם לא מעיד על יוקרתם, ועם הזמן התפתחה חיבה ליהלומים כמה שיותר מבריקים וגם התפתחו נוסחאות ליטוש שונות שבאות לידי ביטוי ביהלומים שמשובצים היום בתכשיטים. ליטוש נוסף שאופייני ליהלומים עתיקים הוא "אלטשליף" ושיבוץ שאופייני ליהלומים עתיקים הוא שיבוץ בית אבן, שנחשב גם להכי בטוח.

השיבוצים הנהוגים היום הם שיבוץ בית אבן, שיבוץ. PAVE – שיבוץ במתכונת של לפחות 7 אבנים במבנה של כוורת, יהלומים קטנים המושקעים בזהב ויוצרים משטח אחיד כמו "מרצפה" ושביוץ כוס, שהיהלום מעוגן בתוך מבנה. ערכם של היהלומים ובחינת הייחודיות שלהם נקבעים היום ע"יהפרמטרים העולמיים של GIA שקבעה כי מדובר על קארט (משקל), צבע, ניקיון וליטוש.=

הלבן של היהלומים המודרניים

אין ספק כי מאז תקופת יהלומים עתיקים בימי הביניים ועד היום, השתנו הפרמטרים לבחינת היהלומים, ויהלומים עתיקים לא היו עומדים היום בקריטריונים של יהלומים מודרניים, בטוח שלא ברמת הצבע משום שהיום יהלום לבן מבוקש מאוד ואילו יהלומים עתיקים התאפיינו בצבע אפרפר, חסר זוהר וברק.