צבע של יהלום נקבע עפ"י הסטנדרטים של GIA, מעבדת היהלומים האמריקאית שמכתיבה את הסטנדרטים והחוקים לקביעת ערכם של היהלומים בעולם ושגם היהלומנים בישראל עובדים לפיה, ובין השאר גם בקביעת צבעו של היהלום. יהלומים צבעוניים נקראים FANCY COLOR והם יותר נדירים ויקרים בהשוואה ליהלומים לבנים.

יש כ-27 גוונים ביהלומי הפנסי קולור וכדי לקבוע את הצבע יש אבני בוחן שהם יהלומים המהווים מעין תפריט זיהוי של צבעי היהלומים וכאשר יש יהלומים גולמיים הצבע שלהם יקבע לפי האחידות שלהם מול הצבע של יהלום בוחן מסוים. כך בעתם קובעים את צבעו של היהלום.

דירוג צבעי היהלומים

צבעי היהלומים מדורגים באותיות אנגליות.  היהלום הלבן ביותר מסומן באות D וככל שעולים באותיות זה מכיוון שצבעו של היהלום צהוב יותר. יהלומים צבעוניים מבוקשים מאוד בסין ובמדינות במזרח ואילו בישראל ובאירופה אוהבים יהלומים לבנים. יהלום צהוב למשל ערכו יכול להיות יקר יותר מאשר יהלום לבן כי הוא נקי יותר ואין בו תכלילים.

תכלילים הם פגמים טבעיים שיש ביהלומים ומשפיעים ישירות על ערכם. מדובר על סדקים, גושים של מינרלים או סלעים זערוריים, טבעות חצי נישואין מהבורסהשהתגבשו יחד עם היהלום עצמו. ככל שיהיו יותר תכלילים כך ערכו של היהלום ירד. יהלום לבן נקי מאוד יעלה יותר מאשר יהלום צהוב נקי מאוד אבל אם יהלום צהוב יהיה חף מכל תכליל ובנוסף שמקלו רב יותר הוא יעלה יותר מאשר היהלום הלבן. את היהלום בוחנים תחת מיקרוסקופ או לופה (זכוכית מגדלת ) ביחס של פי עשר ואז מתאפשר לראות אם מדובר בתכלילים מאוד מזעריים, בפגמים קטנים מאוד, בפגמים שרואים גם לא במיקרוסקופ וכו', וכמובן שככל שהפגמים יותר נראים, כך ערכו של היהלום ירד.

הסינים אוהבים אותם בצבעים

הסינים אוהבים יהלומים בצבעים והם עדיפים עליהם מאשר יהלומים לבנים. הם בעיקר אוהבים תכשיט שיש בו יהלום צהוב, והוא תמיד נראה יפה ואופנתי בעיניהם. יהלום צהוב ניתן לקבוע רק ע"י מומחה שיגדיר את הצבע שלו, כי גם בטווח של יהלום צהוב יש כל מיני תתי גוונים של צהבהב או לימון מעודן או צהוב עז וכו'. יהלומים צהובים הם מאוד אופנתיים ונראים מעולה כשהם משובצים בכל תכשיט.