הקולינן, זהו שמו  של של היהלום הגולמי הכי גדול שנכרה אי פעם.מדובר על משקל יהלום גולמי של 3106 קארט שזה (621 גרם). תחשבו על שלושת רבעי שקית סוכר כיהלום ותדמיינו… יהלום גולמי זה קיבל את שמו על שם מנהל המכרה וממשלת דרום אפריקה רכשה אותו והעניקה אותו במתנה ב-1907 לאדוארד השביעי מלך אנגליה ביום הולדתו. היום מתנוסס חלק מיהלום הקולינן בראש שרביט בית המלוכה הבריטי. יהלום הקולינן התגלה כיהלום גולמי והיה צורך לבקע אותו למספר יהלומים כדי שיהיה אפשר ללטש אותו בכלל. כל יהלום גולמי מגיע בסופו של דבר לאיש שתפקידו הוא בוקע, ושהוא זה שצריך להחליט איך חותכים את היהלום.

בוקע יהלומים גולמיים

בוקע הוא תפקידו של האיש שלידו מגיעים היהלומים הגולמיים והוא זה שמחליט איך לבקע את יהלומי הגלם ובאיזה סוגי ליטושים להשתמש לליטוש היהלומים. הבוקע צריך להחליט לכמה חלקים לבקוע כל יהלום גולמי ובעיקר איך לבקוע אותו, זה מה שיאפשר ליטוש מינימאלי כדי להביא אותם למצב של יהלומים יפים מבלי לאבד ממשקלם. הבוקע גם יכול לאתר יהלומים גולמיים זהים כדיטבעת נישואין עם יהלום ליצור ליטוש אחיד לשניהם לצורך שיבוצם בטבעות אירוסין טריפל עם שני יהלומים או עגילים ועוד.

כל יהלום גולמי עובר ליטוש במיכון וציוד מיוחד לליטוש יהלומים. יש את המולה שהיא דיסקית עשויה מברזל בעובי של שני סנטימטר והיא מסתובבת במהירות גבוהה ובאמצעות אבקת יהלומים עושים את הליטוש. צנגה היא רכיב המחובר לזרוע והיא זו שמחזיקה את היהלום במהלך הליטוש שלו ודופ, הוא רכיב נוסף המאפשר הטיה של היהלומים כדי להגיע לצורך ליטוש מסוימת. לצורך קביעת הצבע של היהלום, משתמשים המומחים באבני בוחן שהם יהלומים בגודל של 0.7 קארט ובניקיון של SI ומעלה שיש אותם בכל הצבעים הקיימים של היהלומים, והם מהווים פרמטר לקביעת הצבע בהשוואה של יהלומים גולמיים אליהם.

סטימר לניקוי יהלומים

סטימר הוא שמו של מכשיר קיטור שתפקידו לנקות יהלומים אחרי עבודת הליטוש, והוא עשוי מסיר לחץ המחובר לצינור שהוא זה שמנקה את היהלומים. מייק- הוא שמו של יהלום נוצץ ומחיר אור כמו שמתנהג כל יהלום איכותי, ומייק לא טוב הוא יהלום שאין בו כל נצנוץ והוא חסר חיים של יהלומים שמחזירים אור כמו יהלומים…