עפ"י GIA- המכון הגמולוגי האמריקאי ישנם 3 פרמטרים לקביעת ערכו של יהלום: הצבע שלו, הקארט והניקיון. CARAT- הוא הגדרת יחידת  הלום אשר יש להבחין בין קארט של זהב וקארט של יהלומים. בזהב זה אמור להגדיר את טוהר הזהב וביהלומים זה מבטא משקל. קארט אחד ביהלומים פירושו חמישית גרם וחמישה קארט זה גרם אחד. בטבעות אירוסין למשל נוהגים לשבץ יהלומים שמשקלם נמוך מקארט אחד. קארט אחד מתחלק ל-100 יחידות כאשר כל יחידה נקראית נקודה. יהלום של חצי קארט יהיה במשקל של 50 נקודות וכו'.

בטבעות אירוסין מקובל לשבץ יהלומים של חצי קארט ויש גם יהלומים של עשר נקודות (0.1 קארט). יש כאלה שמחפשים דווקא טבעת יהלום 1 קארט ואף יותר, וזה כמובן תלוי בתקציב.

קארט, צבע וניקיון

בטבעת יהלום 1 קארט בודקים גם את רמת הצבע. הצבע הטוב ביותר של יהלום הוא לבן וככל שהוא לבן יותר כך הוא יקר יותר. יש גם יהלומים צבעוניים שנקראים: FANCY COLOR שהם דווקא נדירים ויקרים יותר מיהלומים לבנים ובכללם גם יהלום שחור. יהלומים עם דרגת צבע גבוהה שמוגדרת D,E או F מאוד יקרים ובדרך כלל אנשים שקונים טבעת יהלום 1 קארט מתפשרים על הצבע כדי לקנות טבעת יהלום 1 קארט ולא במשקל נחות מזה.

יהלום אמיתי לבן מחזיר אור ויהלום שחור למשל קולט אור, זה אחד ההבדלים ביניהם. בארץ למשל מאוד אוהבים לשבץ יהלומים שחורים בתכשיטי גברים כי זה לכאורה נראה צבע יותר גבי וטבעת יהלום 1 קארט אפשר למצוא בשלל טבעות האירוסין שהיהלום בהן יכול להיות מ-0.1 (עשר נקודות) ועד לקארט או אפילו יותר. בארץ מאוד אוהבים למשל טבעות יהלום לבן, אבל למשל בסין ובמזרח יש העדפה משום מה ליהלומים צבעוניים כמו חום או צהוב. בארץ יתפשרו על המשקל אבל לא על הצבע.

ניקיון של יהלום

אחד הפרמטרים החשובים של כל טבעת יהלום 1 קארט הוא דרגת הניקיון של היהלום. ככל שאין בו תכלילים (פגמים שונים טבעיים) כך הוא יהיה יהלום בדרגת ניקיון גבוהה וגם מחירו יהיה גבוה יותר.

יהלומים מהבורסה | יהלומים לחתונה