בבורסת היהלומים הישראלית הנמצאת ברמת גן יש 3,200 מעל  חברי בורסה העוסקים כולם בענף היהלומים. הבורסה מתנהלת כמו "מדינת יהלומים" קטנה שיש בה כל מה שצריכה חברה של יבוא או יצוא יהלומים, בית מלאכה לליטוש ועוד. בורסת היהלומים הישראלית היא הגדולה מבין בורסות היהלומים בעולם. יש בה שני אולמות בהם מתקיים מסחר ביהלומים, המצוידים ומאובזרים בכל הציוד והמיכון הגמולוגי הקיים. רשת תקשורת, אינטרנט וכל מה שזקוקים לו חברי הבורסה לצורך קידום עסקי היהלומים שלהם. בורסת היהלומים ברמת גן, משתפת פעולה עם בורסות יהלומים אחרות ברחבי העולם, ומשתתפת בתהליך של פיתוח עסקי של ענף היהלומים.

הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים (WFDB )

בורסת היהלומים הישראלית ברמת גן, חברה בפדרציה העולמית של בורסות היהלומים (WFDB ), במועצת היהלומים העולמית, ומייצגת את ענף היהלומים בפורום שנקרא תהליך קימברלי. תהליך קימברלי  (כשמה של העיר קימברלי שבדרום אפריקה) הוא פורום בינלאומי המאגד ארגונים לא ממשלתיים וממשלות כמו: דרום אפריקה, נמיביה ובוצואנה, שהחל לפעול בשנת 2003 אשר מטרתו היא להסדיר מערכת אמינה שתבחן את המסחר ביהלומי גלם כדי למנוע מסחר ביהלומי דמים (מלשון דם).

יהלומי דם היא הגדרה ליהלומים שנכרים בצורה לא חוקית או שהכספים שמתקבלים מהם מגיעים לארגוני מורדים וחמושים במדינות טבעות נישואין מחירים בישראלשונות כמו (סיירה לאון וליבריה). היהלומים הנכרים בדרכים הללו כוללים עבדות, אלימות וניצול האוכלוסייה המקומית, מקרי פשע הרג ורציחות.

משום כך הוקם הפורום בקימברלי והדבר הראשון שהוא עשה הוא לדרוש מכל מכרה שרוצה לשווק יהלומים להציג תעודה כי היהלומים לא הושגו בדרכים הנלוזות הנ"ל. אבל ניתן למר כבר היום כי הבעיה לא נפתרה כליל ובאזורים של המורדים והחמושים עדיין מתקיימת פעילות לא חוקית של כרייה תוך אלימות כלפי האוכלוסייה המקומית.

 

חנויות תכשיטי יהלומים ליד הבורסה ברמת גן

בשנים האחרונות ביוזמת יהלומים, נפתחו ליד הבורסה ברמת גן חנויות לשיווק ישיר של תכשיטי יהלומים מעוצבים, טבעות נישואין, טבעות אירוסין, תכשיטי יהלומים לגבר ועוד ועוד, כאשר מחיר התכשיטים בחנויות היהלומים נמוך בכמה עשרות אחוזים ממחירי התכשיטים הללו בחנויות אחרות, וזאת עקב החיסכון של השיווק הישיר לצרכן, שחוסך ממנו תשלום דמי תיווך.